Rüya Ülke: Kanada

kanada

Merhabalar, bu yazımızda Dünya’nın en yaşanabilir ülkelerinden biri olan, kimine göre en iyisi, Kanada ’yı keşfedeğiz. Bu çok kültürlü ülke birden fazla ana dili, dokunulmamış doğası, kendine has ve diğer yörelerin birleşimiyle oluşturduğu mutfağı ve muhteşem doğa manzaraları ile sizleri büyüleyecek. Hadi Kanada’yı tanıyalım!

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Kanada 9,984,670 (9,98 milyon km2) yüzölçümü ile Dünya’nın en büyük 2. ülkesidir. 1 Temmuz 1867’de Avrupa’dan gelen Britanyalılar ve Fransızlar tarafından kuruldu. Bu yüzden olsa gerek ülkenin resmi olarak 2 ana dili var, İngilizce ve Fransızca. Ülkenin %60’ı İngilizce, %30’u Fransızca (özellikle Montreal), %10’u ise diğer dilleri kullanmaktadır. Nüfusun %80’i Avrupa, %15’i Asya ve %5’i yüzyıllar boyu bu topraklarda yaşayan Aborjin kökenlidir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Başkenti Ontario bölgesindeki Ottawa’dır. Para birimi Kanada Doları (CAD) olan Kanada, Dünya’nın en büyük 11. ekonomisidir. Gelir dengesizliğinin düşük olduğu ülkede, Sağlık ve eğitim hizmetleri ücretsizdir. Ayrıca nüfus olarak okuma yazma oranı yüksektir, nüfusun yarısından fazlası üniversite mezunudur. Kamp yerleri ve otoyollar ücretsizdir. Suç oranı ise çok düşüktür ve halk ziyaretçilerden de aynı hassasiyeti bekler. Şehirlerde trend olan başka bir husus ise bisiklet kiralamaktır.

Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Sehir;

# Toronto

Toronto, Kanada’nın en gelişmiş şehirleri ve ticaret merkezlerinden bir tanesidir. Ontario eyaletinin başşehridir. Nüfusu hemen hemen 6 milyondur ve genelde İngilizce konuşulmaktadır. Nüfusunun %54’ünü göçmenler oluşturmaktadır; Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy , Little Portugal gibi azınlık semtleri vardır. Gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir; yeraltında alışveriş merkezleri ve metro istasyonları vardır. Son derece güvenli bir yerdir. En önemli simgesi “CN Tower”dır. Güneyinde Ontario Gölü bulunmaktadır. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan “Toronto Zoo” burada yer almaktadır. Şehrin futbol ve basketbol takımları Amerika’da görev yapar. Basketbol takımı NBA’de, futbol takımı ise Amerikan Futbol Ligi’nde oynar.

KANADA: Toronto
Kanada: Toronto

# Montreal

Quebec eyaletinin en büyük şehri olan Montreal, eyaleti tercih edenlerin yaşamak istediği başlıca şehirler arasında yer alıyor.  Ouebec eyaletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci büyük kentidir. Şehir Paris’den sonra dünyanın en çok Fransızca konuşulan 2. şehridir. 

Büyük Göller’i Atlas Okyanus’na bağlayan Saint Lawrence Denizyolu üzerine önemli bir liman kenti Montreal, tarihi binaları, daracık arka sokakları, kiremit renkli briket evleri, yeşil kubbeli katedralleri, gizemli ve mistik dekoru, nemli havası ve cıvıl cıvıl kafeleriyle; Kanada’nın en Avrupa atmosferli şehridir.

KANADA: Montreal
Kanada: Montreal

# Quebec City

Quebec (Ville de Québec), Montreal’ den sonra başkenti olduğu aynı adlı Quebec eyaletinin ikinci büyük şehridir. Quebec 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiştir. Kuruluş yılı 1608 olan Ville de Québec, Kuzey Amerika’nın en eski şehirlerindendir. Kuzey Amerika’daki hala surları olan tek şehirdir. Buranın diğer görülmeye değer yerleri arasında Montmorency Şelaleleri ve Sainte-Anne-de-Beaupré Bazilikası yer almaktadır. Ayrıca Quebec, kentle özleşmiş tarihi otel Frontenac Şatosu (Château Frontenac) ve uluslararası alanda ünlü Winterlude Kıs Festivali ile turistleri kendine çeker.

Château Frontenac - Quebec City
Château Frontenac – Quebec City

# Vancouver

Vancouver, Kanada’nın batısında Britanya Kolumbiyası (British Columbia) eyaletinde bulunan bir kıyı şehridir. Şehrin limanı ülkedeki en büyük liman olup, şehri ülkeye mal ithalatı ve ülkeden mal ihracatı için bir merkez haline getirmiştir. Vancouver’da bulunan Chinatown (Çin Mahallesi) Kuzey Amerika genelinde 3. en büyük Chinatown’dur. Şehirde en yaygın olarak konuşulan diller arasında Çincenin %25’lik payından sonra Punjabi ve Vietnam dili de yer almaktadır. Gerek ılıman iklimi, gerekse benzersiz bir yaşam fırsatı sunmasından dolayı Kanada’da öğrenciler ve göçmenler tarafından en sık tercih edilen şehir denebilir. Aynı zamanda dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında gösterilmiştir (2014 – 3. sırada). Okyanus kıyısında olması ve ormanlarla çevrili olması dolayısıyla özellikle hafta sonları aktiviteleri için ideal bir şehirdir.

Kanada: Vancouver
Kanada: Vancouver

# Ottawa

Kanada’nın başkenti olan Ottawa, Ottawa Nehri’nin kenarında kurulmuştur. Çevresinde şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerin piknik yapmasına, oyunlar oynamasına olanak veren parlamento binası bulunmaktadır. Şehir çok sayıda müzeye, hükümet binasına, anıt ve miras gibi önemli mimarilere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en gelişmiş şehirleri arasında gösterilen Ottawa’da yaklaşık olarak 1.6 milyon insan yaşamaktadır. Eyalet sistemi ile yönetilen federal bir devlet olmasına rağmen Ottawa Kanada’nın siyasi komut merkezidir.

Ottawa Parlemento Binası
Ottawa Parlemento Binası

Kanada ‘da Alısveris

canada-shopping

Kanada’daki mağazalar 10.00 ile 18.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Büyük alışveriş merkezleri akşam 9’a kadar çalışır. Pazar geleneksel olarak tatil günü olarak kabul edilir. Perşembe günleri, çoğu mağaza mesai saatlerini uzatır, ancak cuma ve cumartesi günleri mağazalar 18.00’dan önce de kapatabilir. Kanada’da satılan ürünler genellikle çok iyi kalitededirler. Ayrıca dikkatli olun mağazalarda ki etiketler üzerinde vergi hariç fiyat yazılı olur, bu fiyatın üzerine %10 gibi vergi eklenmelidir fakat 6 aydan kısa kalacak ziyaretçiler için bazı yerler ek olarak %8 gibi vergi indirimi yapıyor. Ülkenin para birimi Kanada Doları’dır ve 1 CAD = 4.40 Türk Lirası’na tekabül eder. Market tarzı yerlerde alkol satışı yoktur sadece barlar ve özel mağazalardan alkol alınabilir. Çok Geniş bir mutfağa sahip olan Kanada’da yemek fiyatları pahalıdır fakat porsiyonları büyüktür.

KANADA HAKKINDA 5 FARKLI BİLGİ

 #  Kanada, dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla göle sahiptir.

 #  Ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır.

 #  Dünyanın ilk ananaslı pizzası yani Hawai pizzaları Kanada’da bulunmuştur.

 #  Kanada Dünya’da yer çekiminin en az olduğu ülkedir.

 #  1947 yılında Yukon’da kaydedilen -63 derece sıcaklık, yaklaşık olarak Mars yüzeyi ile aynı ısıya denk geliyor.

# ÖZEL: CN TOWER

Toronto’nun hatta Kanada’nın simgeleri arasına olan CN Tower, dünyanın en uzun ikinci kulesi konumundadır. Toplamda 553 Metre uzunluğuna sahiptir.

Ontario eyaletinde yer alan Toronto şehrinde bulunan CN Tower: 50’den fazla lokantaya ev sahipliği yapmaktadır. Kulenin en estetik detaylarından biriside CN Tower’ın belli kısımlarının camla kaplı olmasıdır.

533,3m olan CN Tower, 147 kat yüksekliğindedir. Kulede ulaşım 9 adet asansör vasıtasıyla sağlanmaktadır. ”CN” ifadesi; ”Canadian National” kuleyi inşa ettiren demir yolu şirketin adıdır. Ancak Canadian National devlet şirketi, 1995 yılında özelleştirme sonucu CN Kulesi’nin tamamını, Canada Lands Company’e devretmiştir.

KANADA: CN TOWER
Kanada: CN TOWER

KANADA ‘DA FESTİVALLER

Uluslararası Montreal Caz Festivali

Kanada: ULUSLARARASI MONTREAL CAZ FESTİVALİ
Kanada: ULUSLARARASI MONTREAL CAZ FESTİVALİ

Her yıl yapılan festival Montreal’de düzenlenir. 2004 yılında “Dünya’nın En Büyük Caz Festivali” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. 30 ülkeden 2500’den fazla sanatçı bu festival kapsamında sahne alır. Haziran ayının son haftası başlar ve 10 gün sürer. 700’e yakın konser verilir ve festival 3 milyon yakın dinleyici kitlesine sahiptir.

11

Quebec Yaz Festivalleri

Kanada: Quebec Yaz Festivalleri
Kanada: Quebec Yaz Festivalleri

1968’den beri düzenlenen Quebec Yaz Festivali’ne ilgi her geçen sene yükselmekte. Müzik ve eğlence festivali olan Quecec Yaz Festivali’nde neredeyse her türden müzik grubu sahne almaktadır. Bu geniş kapsamlı festival her yılın Temmuz ayında düzenlenmektedir.

1

1

Kanada Ulusal Sergisi 

Kanada Ulusal Sergisi
Kanada Ulusal Sergisi 

The Ex olarak da bilinen etkinlik her yıl düzenli olarak Toronto şehrinde düzenlenmektedir. Kanada Ulusal Sergisi ülkenin en önemli ve büyük fuarıdır. Etkinlik 1879 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır. Her yıl 1.5 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlar. Genellikle Toronto sergi alanında yapılan etkinlik Ağustos ayının ortasından Eylül ayının ortasına kadar devam etmektedir.

1

Winterlude Kıs Festivali

Kanada: Winterlude Kış Festivali
Kanada: Winterlude Kış Festivali

Kanada’da en çok ilgi gören ve merakla beklenen festivali olan Winterlude kış festivali Ottawa, Ontario, Gatineau ve Quebec olmak üzere ülkenin 4 farklı şehrinde coşku ile kutlanmaktadır. Her yıl yaklaşık 2 milyon katılımcı festivale ilgi gösterir. Şubat ayı boyunca neredeyse hiç durmadan festivalde konserler, eğlenceler, oyunlar ve yarışmalar düzenlenmektedir.

1

Kanada ‘da Dogal Yasam

Kuzey Isıkları

Kanada: Kuzey Işıkları
Kanada: Kuzey Işıkları

Mutlaka görülmesi gereken doğa olayı Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) en yakından ve en net şekilde görüldüğü yerler Yukon, Nunavut ve kuzeybatı topraklarıdır. Kuzey Işıkları’na bu denli yakın olması Kanada’yı şanslı kılan etmenlerden birisi.

Dünya’nın çevresinde kalkan görevi yapan manyetik bir alan bulunmaktadır. Güneş patlamalarıyla beraber uzay boşluğuna saçılan ve atmosferimize giren yüklü parçacıklar Dünya etrafındaki bu manyetik alanla reaksiyona girer. Bu reaksiyon ile birlikte ise Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) oluşur. Kasım ve Şubat ayları arasında görülür.

1

Niagara Selaleleri

Kanada: Niagara Selaleleri
Kanada: Niagara Selaleleri

Hepimizin kulaklarının aşina olduğu Niagara Şelaleleri’de Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alır ve mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. 3’te 1’lik kısmı Amerika’nın New York eyaletinde bulunur. Birçok Kanada ziyaretçisinin ilk olarak ziyaret ettiği yerdir. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe bunların en büyükleridir. Diğer iki şelale ise American Falls ve Bridal Vells Fall şelaleleridir. Niagara Şelalesi’nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar.

1

Banff Ulusal Parkı

Kanada: Banff Ulusal Parkı
Kanada: Banff Ulusal Parkı

Park, Alberta eyaletindeki Calgary‘nin batısında yer alır. 6.641 km²‘lik alanı kapsar. Kanada cennet gibi doğa parklarına sahiptir ve halk şehir yaşamıyla birlikte doğayla iç içe yaşamaya alışmıştır. Buzul alanın etkisi ile buralardan göle karışan kayalar ve buzul suyu eriyerek göle turkuaz rengini vermektedir. Kanada’ya uğrayıp bu cenneti görmeden, kanolar ile kürek çekmeden gitmek olmaz.

1

1

Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Yer

# Niagara Şelaleleri (Ontario)

# Banff Ulusal Parkı (Calgary)

# CN Tower (Toronto)

# Notre Dame Bazilikası (Montreal)

# Toronto Müzesi (Toronto)

# Kraliyet Tepesi (Montreal)

# Montreal Botanik Parkı (Montreal)

# Casanova Malikanesi (Toronto)

# Royal Ontario Müzesi (Toronto)

# St. Lawrence Market (Toronto)

1

1


Kanada Resmi Web Sitesi İçin Tıklayın

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir