Seyahat Etmek: Neden Seyahat Etmeliyiz?

Seyahat Etmek: Neden Seyahat Etmeliyiz?

Seyahat Etmek Nedir?

Seyahat Etmek: Neden Seyahat Etmeliyiz? Öncelikle seyahat etmek bir tutkudur. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve farklı diller öğrenmek kadar insanı zenginleştirecek başka bir şey yoktur fikrimce. Bu konuda ortak fikirde olduğumuz yazar Emile Zola ise bunu şu sözleriyle açıklamış; “Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” Durum böyleyken her insanın keşfetmesi, kendine yeni şeyler katması, seyahat etmesi kaçınılamaz bir ihtiyaçtır.

Neden Seyahat Etmeliyiz?

Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için seyahat etmeliyiz. Dünya yaşadığımız mahalle, gittiğimiz okul, çalıştığımız şirketten ibaret değil. Size hakkımda kısmında bahsettiğim gibi havalimanında çalışıyorum ve daha o ülkelere gitmeden insanları tanıma şansı buluyorum. Bu insanlarla sohbet ederek öğrendiğim kültürlerini, onların dillerindeki kelimeleri, ülkelerinde neler olup bittiğini, yaşam şartlarını öğreniyorum. Daha o ülkeye gitmeden seyahat etmediğim yerler hakkında öğrendiklerim sadece denizde kum ve ne kadar fazla bilgi sahibi oldum tahmin dahi edemezsiniz. Sadece bu insanlar ile konuşmak dahi beni bu kadar heyecanlandırıyor, mutlu ediyor ve bilgilendiriyor. Birde onların şehirlerini gezdiğinizi düşünün. İşte bu yüzden seyahat etmelisiniz!

# Matthew Karsten
“Seyahat için yaptığın yatırım, kendin için yaptığın en iyi yatırımdır”.

Matthew Karsten’inde dediği gibi seyahat etmek bir yatırımdır. Yatırım, sadece maddi olarak yapılmaz, insan kendine kattıklarıyla geleceğine yatırım yapar, ne kadar kendine katarsa o kadar dolu bir insan olur. Kendimizi boş bağımlılıklar ile aç bırakmaktansa, kendimizi geliştirerek, bunu bağımlılık haline getirip ruhumuzu doyurmalıyız.

# Michael Plain
“Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!”.

Hayatımı Nasıl Degistiririm?

Her evin salonunda bulunan ‘televizyon’ denen boş kutuyla zaman öldürmek yerine bavulunuzu toparlayın ve kapının eşiğinden geçin artık. Kıyıyı aşmadan yeni okyanuslar keşfetmek imkansızdır. Öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Ayna karşısına geçin ve bunu kendinize sorun. Zamanımı öldürmek mi istiyorum yoksa eğlenerek, gezerek, keşfederek ve öğrenerek kendimi geliştirmek mi istiyorum? Bu sorunun cevabı neredeyse hepimiz için aynıdır. Seyahat etmek sadece kendimizi geliştirmemizi sağlamaz. Seyahat ederek yoğun okul/iş stresinden kurtuluruz. Uzun günler belki aylar alacak bir dünya gezisi veya birkaç günlük bir tatil planı bile olsa bu kafamızı boşaltmaya yetecektir. Tatiller ve geziler insan için bir lüks bir istek değildir zorunluluktur Aslında. Hadi Kendimize bir iyilik yapalım ve daha önce görmediğimiz bir yer veya çok sevdiğimiz bir lokasyona gezi planı yapalım.

Seyahat etmek her seferinde yeni yerler görmenin, öğrenmenin mutluluğunu yaşatır insana. Aslında seyahat dış dünyada yapılan bir eylemden çok, kişinin iç dünyasında yaptığı bir yolculuktur. Neden diye sorarsanız, seyahate çıkan bir kişi yeni şeyler öğrendikçe, yeni mimariler gördükçe, yeni insanlar tanıdıkça hayata bakış açısı değişir. Hem kendisine hemde hayata farklı bir pencereden bakma imkanı bulur. Yaşadığı yerin önemini anlar özledikçe. Yurt dışında ki insanlar ne yapar, nasıl yaşar, nelerle ilgilenir bunları öğrenir, kendi hayatına uyarlar ve kendi içinde reforma yol açar. Olgunlaşarak değişir insan. Kendisine kattığı kadar, çevresine de birçok şey katar.

Dünya olabildiğince büyük ve size lütfedilen bir hayat var. Bu hayatı izleyerek mi geçireceksin yoksa yaşayarak mı geçireceksin, bu senin ellerinde. Seyahat ettikçe, gezip görüp öğrendikçe dünya değişir, insan değişir. Değişince ufkumuz genişler fakat değişmedikçe hiçbir şey olmayacak orası kesin. İşte seyahat etmenin önemi bu.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir